دوشنبه   9 شهریور 1394 

آخرین اخبار

JoomlArt.ir JoomlArt.ir JoomlArt.ir
 

عرفان حلقه (عرفان کیهانی) چیست؟
پنجشنبه ، 17 شهریور 1390 ، 09:18

مطلبی که در ادامه آمده است یادداشتی است که توسط یکی از همراهان عرفان کیهانی گردآوری شده و جهت معرفی «عرفان کیهانی» منتشر گردیده است. ضمن تشکر از این همراه گرامی جهت اطلاع و استفاده دیگر همراهان و همچنین معرفی "عرفان کیهانی" در فضای مجازی, این مطلب بازنشر شده است.

 

 

راه کمال: مطلبی که در ادامه آمده است یادداشتی است که توسط یکی از همراهان عرفان کیهانی گردآوری شده و جهت معرفی «عرفان کیهانی» منتشر گردیده است. ضمن تشکر از این همراه گرامی جهت اطلاع و استفاده دیگر همراهان و همچنین معرفی "عرفان کیهانی" در فضای مجازی, این مطلب بازنشر شده است. جهت مطالعه این یادداشت نسبتا مفصل را در ادامه بخوانید.

عرفان حلقه (عرفان کیهانی) چیست؟

شاید یکی از ویژگی‌های عصر حاضر پیدا شدن دو موج متضاد دین گریزی و استقبال از عقاید و مکاتب عرفانی در جوامع مختلف باشد. این دو موج در جامعه ایران نیز قابل مشاهده‌اند خصوصا در چند سال اخیر اندیشه موسوم به عرفان حلقه یا عرفان کیهانی در حیطه اندیشه و عرفان در بطن جامعه ایران بروز کرده و تبدیل به یک جریان اجتماعی شده است. گسترش این اندیشه در داخل و خارج از کشور با موافقت‌ها و مخالفت‌هایی همراه بوده است. این مخالفت‌ها در ایران عمدتا شامل تخریب‌های رسانه‌ای و حساسیت‌های امنیتی بوده‌است و لذا امکان بررسی علمی و آزمودن ادعاهای مطرح در این عرفان در یک فضای نقد برابر اندیشه‌ها با حضور مدرسین عرفان حلقه در مجامع تخصصی تاکنون کمتر فراهم شده بلکه آنچه رخ داده بیشتر دستگیری و بازجویی توسط نهادهای امنیتی بوده است. اما این عرفان حلقه چیست و چه عقاید و اهدافی دارد؟

اگر در موتور جستجوی گوگل عبارت “عرفان حلقه” را جستجو کنید تعداد 225 هزار صفحه را نمایش خواهد داد. همچنین عبارت های “عرفان کیهانی” و “محمد علی طاهری” نیز به ترتیب 152 هزار و 269 هزار نتیجه جستجو را در بر دارند. بسیاری از مواردی که در صفحات اول جستجوی گوگل پیدا می‌شود علیه عرفان حلقه است و آنها که در حمایت می‌باشد نیز عمدتا فیلتر هستند و در صفحات بعدی مشاهده می‌شوند (1). با پی‌گیری اخبار و مقالات نوشته شده علیه عرفان حلقه، به مجموعه گسترده‌ای از ادعاها بر می‌خوریم به عنوان مثال تنها در یک سایت مانند تابناک، زمانی عرفان حلقه نشات گرفته از مکاتب خاور دور همچون ریکی دانسته شد، زمان دیگر بیان شد که اندیشه‌ای کابالیستی است، گاهی ماتریالیستی و دنیا گرا دانسته شده، در جای دیگر به عنوان رمالی و جن گیری معرفی گردیده و زمانی هم کلاه برداری و شیادی جهت سرکیسه کردن مردم، سوء استفاده از زنان جوان و… معرفی می‌شود. مسلما یک مکتب نمی‌تواند هم زمان تمامی این موارد باشد!

در این میان افرادی نیز پیدا خواهند شد که بخواهند بدانند حقیقتا عرفان حلقه چیست و چه می‌گوید، اما ممکن است پیدا کردن گوهر حقیقت در میان سیلاب کف آلود اطلاعات نامعتبر کار دشواری باشد. هرچند با گسترش عرفان حلقه در جامعه احتمال برخوردن به کسی که در کلاس ها شرکت کرده و بتواند اطلاعاتی در اختیار قرار دهد افزایش یافته است. به عنوان کسی که چند سالی در کلاس‌های عرفان کیهانی شرکت کرده، تاثیر آن را در زندگی خود و اطرفیان به آزمایش عملی گذارده، کتب و مقالات مربوطه را مطالعه نموده و با تنی چند از مربیان آن آشنایی و مراوده داشته و دارم، احساس وظیفه کردم تا در نوشتاری مختصر، حاصل برداشت‌ها و تجربیات خود در چند سال اخیر را به رشته تحریر در آورم و تلاش کنم مطالب مختلف را با رعایت امانت داری به صورت یک گزارش نقل نمایم.

پس از ارائه خلاصه‌ای در معرفی عرفان حلقه برای افراد کنجکاو و علاقه مند، منابع در دسترس برای مطالعه بیشتر را معرفی شده است تا افراد در صورت تمایل به آگاهی بیشتر بتوانند اطلاعات صحیح را با سرعت به دست آورند و از اتلاف وقت در میان شایعات نامعتبر اینترنتی مصون بمانند. این منابع شامل کتب و مجلاتی است که در میان تمامی محدودیت‌ها و سوءتفاهمات موجود به صورت رسمی منتشر شده و خوشبختانه منابع قابل اتکایی را برای آگاهی از اندیشه و روش عرفان کیهانی فراهم می‌آورد.

معرفی:

مجموعه عرفان حلقه خود را ادامه دهنده راه عرفان ایران دانسته و هدف خود را اعتلای عرفان این مرز و بوم اعلام کرده است. می‌توان ادعا کرد که در حال حاضر یک نوع رقابت جهانی در زمینه اندیشه‌های معنوی در جریان است و ملل مختلف شرق و غرب داشته‌های خود را در قالب کتب متعدد و مکاتب فرا روان شناسی به جهان عرضه کرده‌اند. اگر به چند کتاب فروشی سری بزنید می‌توانید کتب متعددی در زمینه‌های یوگا، اوشو، ذن، مانترا، هاله بینی، ارتباط با ارواح و… پیدا کنید که به توضیح این عقاید به زبان ساده و عمومی برای طبقات متوسط اجتماع پرداخته اند. مکاتب دیگری همچون اکنکار و عرفان سرخ پوستی نیز هرچند کمتر کتاب ترجمه شده‌ای به فارسی دارند اما در جامعه حضور داشته و آموزش داده می‌شوند. در این میان شاید نتوانید حتی یک کتاب عامه فهم و مناسب برای نسب جوان امروز بیابید که عرفان ایران را به یک جوان امروزی معرفی کند به صورتی که او بتواند به سادگی در زندگی خود از آن بهره عملی ببرد.

تلقی عمومی از عرفان در ایران عبارت بوده است از عده‌ای با قیافه‌های خاص که در اتاق در بسته‌ای جمع شده و در حال سر تکان دادن و هو هو گفتن هستند یا کسی که در گوشه غاری از دنیا کناره گرفته و در حال ریاضت است. این در حالی است که امروزه عقاید معنوی به صورت عمومی و برای افراد عادی از طبقات مختلف عرضه می‌شوند. لذا شاید غیر طبیعی نباشد اگر افراد علاقه مند و جستجوگر جذب نحله‌های فکری دیگری از فراسوی مرزها شده و تصور کنند عرفان این کشور، علیرغم سابقه دیرینه و عرضه کردن عرفای نامدار به جهان اندیشه و ادبیات، چیز به درد بخوری برای عرضه به ایشان ندارد. مجموعه عرفان حلقه در سالهای اخیر با متذکر شدن این خلاء به رفع این برداشت همت نهاده و مجموعه‌ای نسبتا قابل فهم و با هر دو جنبه تئوری و عملی را عرضه کرده است. خود بار اولی که پا به کلاس عرفان حلقه گذاشتم انتظار برخورد با مراسم خاص و آدم های عجیب را داشتم اما دیدم از این گونه بازی‌ها خبری نیست و استاد و شاگردان همه افراد عادی با لباس و ظاهر معمولی بوده و هریک به شغل و تحصیل و زندگی روزمره‌ای همچون همه انسان‌های دیگر اشتغال دارند. از نخستین مباحث مطرح شده هم این بود که چرا عرفان یک چیز عمومی است و از زندگی تک تک ما قابل حذف نمی‌باشد.

اندیشه عرفان حلقه «انسان شمول» است. در کلاس‌های عرفان نیز حلقه تمامی طبقات اجتماعی به چشم می‌خورند. افراد متمول در کنار افرادی با زندگی ساده تر، خانم‌های مقید با حجاب کامل در کنار خانم‌هایی با تقیّد کمتر به ظواهر مذهبی، اشخاص تحصیل کرده در کنار پیشه‌ورانی با تحصیلات پایین تر و نیز افراد آشنا به مباحث دینی یا پزشکی در کنار مردمان نا آشنا تر. مطالب این کلاس ها در قسمت‌هایی شامل توضیح آیات قرآن و آموزه های دینی است، اما امکان استفاده از مباحث تئوری و عملی این عرفان منحصر به دین و آیین خاصی نبوده و اقلیت‌های دینی مسیحی، کلیمی و زرتشتی نیز در کلاس‌ها حضور داشته اند. نکته جالب تر آن است که بعضا افراد ماتریالیست هم در این کلاس‌ها شرکت کرده اند که عمدتا پس از کسب تجربیات شخصی، به وجود خدا ایمان آورده اند.

این موضوع منجر به انتقاداتی به جریان عرفان حلقه شده است و بیان می‌شود که در این اندیشه داشتن باور و اعتقاد مذهبی یا عمل به واجبات دینی یا حتی پایبند بودن به اصول اخلاقی مهم نیست. ادعایی که تنها یک برداشت بدبینانه است. در واقع برای ورود به عرفان و استفاده عملی انسان از رحمت عام خالق خود، داشتن باور خاصی لازم نیست و این رحمت همچون خورشیدی است که به همه یکسان می‌تابد چنان که

بنی آدم اعضای یک پیکر اند           که در آفرینش ز یک گوهر اند

اما این باورها به تدریج برای افراد تبدیل به ارزش شده و به آن گرایشی عمیق پیدا می‌کنند که در آن احساس اجبار وجود نداشته بلکه تمایلی درونی و معنوی در جهت کمال ایجاد شده است. ادعای عرفان حلقه این است که افراد باید ابتدا چیز مثبتی ببینند و دریافتی معنوی را تجربه بکنند تا بتوانند پاک شوند و درخواست پاکی از کسی که چیزی تجربه نکرده است درخواست خطایی است. در واقع پاک شدن و تزکیه اندیشه و رفتار در این عرفان بسیار با اهمیت است اما پیش نیاز استفاده از رحمانیت الهی دانسته نمی‌شود و هدفی است که باید با استفاده از رحمانیت پروردگار به آن دست یافت. حتی ناپاکان در قدم اول نیاز بیشتری به رحمت خداوند دارند تا بتوانند به زندگی خود تکانی دهند.

شیوه استفاده از رحمانیت خداوند در عرفان حلقه شیوه «جمعی» است. طبیعتا راه تلاش و اتصال و ارتباط فردی برای هر کس که جویای آن باشد باز است اما تجربه نشان داده است که در طول تاریخ افراد اندکی توانسته اند به صورت فردی به اتصالات عرفانی با خالق خود دست پیدا کنند و این عمل مستلزم رسیدن به اضطرار یا اشتیاقی زاید الوصف است. اما آیا راهی جمعی در عمل وجود دارد؟ این راه جمعی در واقع تحقق ید الله مع الجماعه است. به این منظور عرفان حلقه خود را معرف هوشمندی الهی حاکم بر جهان هستی دانسته و از اتصال جمعی به این «هوشمندی» یا «شعور» جهت ایجاد تحولات و بهبودهای جسمی، ذهنی، روانی و نیز کسب آگاهی و تجربیات معنوی بهره می‌گیرد. در واقع هوشمندی، که شبکه شعور کیهانی نیز نامیده شده، در مرتبه ای پایین تر از خود خداوند قرار دارد اما واسطه فیض الهی و ابزار بهره مندی از آن است. مخالفان عرفان حلقه در این جا به یک سوء تفاهم دامن زده اند و عرفان حلقه را مادی و بدون خدا دانسته اند. امری که با برداشت و بیان مطرح در خود مجموعه عرفان حلقه همخوانی ندارد.

به بهره مندی از اتصال به هوشمندی الهی اصطلاحا قرار گرفتن در حلقه گفته می‌شود و در واقع چیز حلقوی شکلی وجود ندارد. تصویر شماتیک این حلقه در زیر آورده شده است. نام «عرفان حلقه» (2) نیز اشاره به روش عملی این عرفان دارد. روند پیشرفت شخصیتی و تحول عرفانی حاصل از این اتصالات به صورت دسته بندی شده در ترم‌های مختلفی پی‌گیری شده و در هر ترم چند حلقه به شرکت کنندگان ارائه می‌شود.

نمایش شماتیک حلقه وحدت و اعضای آن

فرادرمانی

ترم نخست این عرفان از جنبه تئوری به معرفی مباحث پایه‌ای درباره انسان، عرفان ایرانی-اسلامی و «فرادرمانی» پرداخته و از جنبه عملی امکان آزمایش وجود هوشمندی حاکم بر جهان هستی و اتصال به آن را فراهم می‌کند. این آزمایش عبارت است از قرار گرفتن در حلقه فرادرمانی، اسکن شدن توسط هوشمندی و بررسی این مسئله روی خود و دیگران. در صورتی که فرد با آزمایش مکرر فرادرمانی در ترم نخست از واقعی بودن اثر آن در درمان بیماریها اطمینان حاصل کند می‌تواند در صورت تمایل به ادامه کلاس‌ها بپردازد. برای استفاده از فرادرمانی تنها شرط «شاهد بودن» و بررسی بی طرفانه با ذهن آزاد است و در آن هیچگونه تکنیک یا قدرت و مهارت شخصی دخالت ندارد. شرکت کنندگان پس از پایان ترم اول گواهی فرادرمان گری و کارت عرفان کیهانی دریافت کرده و کتبا متعهد می‌شوند که از ارتباط با شبکه شعور کیهانی در راه خدمت به جامعه و اهداف انسانی استفاده کنند و از هرگونه عوام فریبی و اعمال منفی بپرهیزند.

افرادی هم مدعی شده‌اند این روش خرافی بوده و کلاه برداری و شیادی است. البته تنها پول اخذ شده، شهریه شرکت در کلاس‌ها به مقدار 50 هزار تومان برای هر ترم است که این امر در هر کلاس آموزشی امری طبیعی است و از دیگر افراد برای فرادرمانی هیچ پولی دریافت نمی‌شود. این شهریه نیز در ابتدا دریافت نمی‌شد اما با ایجاد مشکلات و سوالاتی که: اگر شهریه نمی‌گیرید پس حتما از جایی تامین مالی می‌شوید، حتما منظوری دارید که دختر من را مجانی سر کلاستان می‌برید، حتما… روال ثبت نام و اخذ شهریه ایجاد شد. ضمن اینکه شهریه موجب حذف سیاهی لشکر و جدی گرفتن کلاس از سوی مدرس و شاگرد می‌شود.

به مرور تعدادی از پزشکان و متخصصان شرکت کننده در کلاس‌های عرفان حلقه بود که فرادرمانی را روی بیماران آزمایش کرده بودند، کمیته‌ای تحت عنوان کمیته تحقیقات پزشکی تشکیل دادند و مبادرت به جمع آوری و انتشار مدارک پزشکی نمودند و پس از آن پروپوزال‌های تحقیقاتی درباره بیماری‌های مختلف تهیه شده تا فرادرمانی به عنوان یک شاخه علمی با نتایج عملی تکرار پذیر به ثبت برسد و به عنوان شاخه‌ای از طب مکمل از سوی ایران به جهان عرضه شود. این پروپوزال ها با همکاری تعدادی از بیمارستان‌های تهران در حال انجام بود و از جمله در زمینه درمان بیماری لاعلاج برونشتکازی به نتایج جالب توجهی رسید اما با ممانعت وزارت بهداشت و درمان از ادامه تحقیقات، متوقف گردید. در بخش ضمایم که در انتهای این مطلب ارائه شده است می‌توان نشریات پزشکی منتشر شده در این زمینه را دانلود و مطالعه نمود. این نشریات حاوی مدارک و مستندات پزشکی به همراه معرفی مختصر تئوری علمی فرادرمانی است. انتشار این نشریات در حال حاضر متوقف شده و از فعالیت کمیته تحقیقات پزشکی نیز جلوگیری شده است (3).

محمد علی طاهری، بنیان گذار عرفان حلقه، فرادرمانی و سایمنتولوژی در ایران

با محدود شدن و از بین رفتن امکان همکاری‌های داخلی، ارتباط با نهاد های علمی خارجی افزایش یافت. شاخه علمی فرادرمانی و نتایج حاصل شده از آن با جوایز و تقدیرهایی از سوی بعضی موسسات معتبر خارجی مواجه شد که می‌توانید لیست این جوایز تا پایان سال 1389 را در اینجا مشاهده کنید (4). در این لیست جوایز معتبری همچون نشان لیاقت علمی و پژوهشی و درجه آفیسر OFFICER از کاخ سلطنتی بروکسل، بلژیک  (European Innovation Award) وجود دارد. اما این گونه افتخارات مطلقا در رسانه‌های رسمی منتشر نمی‌شوند و تنها یک بار در گذشته اخبار علمی شبکه چهار سیما خبر دریافت دکتری افتخاری از دانشگاه طب سنتی ارمنستان را پخش کرد.

همچنین دوره فرادرمانی در دانشگاه طب مکمل ارمنستان با همکاری موسسه عرفان حلقه طراحی شده و مدتی بر طبق یک قرارداد مطقابل برگزار گردید. این دوره با توجه به مشکلات ایجاد شده همچون دستگیری آقای محمد علی طاهری و مربیان عرفان حلقه در ایران، عدم امکان تامین مواد آموزشی از سوی موسسه عرفان حلقه و غیره، پس از مدتی تعطیل شد و دلایل تعطیلی نیز در کنار تمایل به ادامه مجدد همکاری طی نامه رسمی از سوی دانشگاه اعلام شد اما مخالفان عرفان حلقه برای این تعطیلی دلایلی همچون کلاه برداری مجموعه عرفان حلقه از شاگردان و مطلع شدن دانشگاه طب سنتی ارمنستان از آن، ساخته و منتشر کردند.

تنها موسسه کم اعتبار در لیست مذکور، آکادمی اکو انرژی آذربایجان است. مخالفان عرفان حلقه نیز بعضا بر همین یک مورد تاکید و تبلیغات فراوان کرده و دکتری افتخاری دریافت شده را مدرکی پولی دانسته اند. همچنین برخی از سایت‌ها نظیر مشرق، دریافت این جوایز علمی از کشورهای خارجی دلیلی بر همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی غربی معرفی می‌کنند!

تصویر کارت آفیسر آقای محمد علی طاهری

عقاید و اهداف

عرفان کیهانی در ابتدا به شفاف کردن بحث عرفان پرداخته و بیان می‌کند که عرفان چیست و چه چیزهای جزو عرفان قرار می‌گیرند. عرفان از این منظر عبارت از کیفیت گرایی است. برای پیشبرد امور زمینی نیاز به توجه به کمیت ها است و برای پیشبرد امور آسمانی نیاز به ارتقای کیفیت. این دو مسئله باید در زندگی همراه با هم پیش بروند و آدمی در این جهان از هیچ یک بی‌نیاز نخواهد شد، بلکه باید دو پله «عقل» و «عشق» را شناخته و از هریک در جای خود استفاده کند. روش انجام کارهای زمینی تلاش و کوشش است اما پیش برد امور معنوی (آسمانی) نیازمند اشتیاق است و تسلیم تا انسان امکان بهره مندی از رحمت خداوند را بر پله عشق پیدا کند.

به طور معمول ما هر امر ماورایی را جزو عرفان محسوب می‌کنیم. در اندیشه عرفان حلقه، عرفان به دو بخش «کمال گرا» و «قدرت گرا» تقسیم می‌شود. عرفان قدرت، عبارت است از اموری همچون ذهن خوانی، آینده بینی، دیدن درون زندگی و شخصیت افراد، احضار و ارتباط با ارواح و موجودات غیر ارگانیک، انجام کارهای خارق العاده مانند راه رفتن روی آتش یا نفس نکشیدن در زیر خاک و… البته برخی از این امور نیز صرفا شعبده و چشم بندی اند اما تعدادی نیز واقعا در حال انجام اند خصوصا کشورهایی مانند هندوستان و انگلستان هر یک از جهتی مهد عرفان قدرت اند. این قبیل کارها بعضا به اشتباه کرامت نامیده می‌شود و افراد سالهای زیادی از عمر خود را صرف تلاش برای به دست آوردن آن می‌کنند اما باید پرسید نفوذ به حریم خصوصی افراد، راه رفتن روی آب و نسوختن با آتش چه تاثیری در ارتقای آگاهی و کمال بشری دارد؟

در مقابل، عرفان کمال است که انگیزه آن کنار ارتقای جنبه‌های مثبت وجود آدمی و رسیدن بشر به پاسخی قانع کننده برای سوالات اساسی خود است. سوالاتی همچون از کجا آمده ام؟ به کجا می‌روم؟ چرا به اینجا آمده ام؟ و غیره. از اهداف اصلی عرفان حلقه شناخت «دانش کمال» است و بیان می‌شود که تنها این دانش است که به انسان در کسب آرامش و یافتن پاسخ سوالات خود کمک کرده و قابل انتقال به زندگی بعدی نیز هست. هر یک جنبه های مثبت (کمال)  و منفی (قدرت) در عرفان از بخشی از هوشمندی حاکم بر جهان هستی تغذیه می‌شوند که در اصطلاح شبکه مثبت و شبکه منفی نامیده می‌شود. خداوند بالاتر این دو هوشمندی و در وحدت کامل قرار دارد. اما خلقت او مانند نور تک رنگی که با عبور از یک منشور به رنگ‌های مختلف تجزیه می‌شود، در این جهان به صورت دو قطبی متجلی شده و در جهان‌های متعدد یا موازی دیگر به بی‌نهایت صورت دیگر متجلی می‌شود.

چون که بیرنگی اسیر رنگ شد         موسی‌ی با موسی‌ی در جنگ شد

لوگوی موسسه عرفان حلقه

جهان دو قطبی، زمینه‌ای برای حرکت و تکامل انسان است تا با تشخیص خیر از شر، عمل بر اساس آن و کشف حقایق وجود خود و هستی، به گوهر وجودی خود دست یابد. در نگاه اول به نظر می‌رسد لگوی عرفان حلقه نیز اشاره به دو قطبی بودن این جهان دارد. مسئله ‌ای که لگوی چینی تای‌چی نیز دیده می‌شود. اما در لگوی عرفان حلقه نکات دیگری نیز مستتر است که از آن جمله مسئله دنیای وارونه و غیر وارونه، قانون صلیب، لشکریان راه مثبت و راه منفی و مسائل دیگری است که در عرفان حلقه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

از جمله موارد مطرح شده در این اندیشه تبیین جایگاه و نقش ابلیس و شیطان در خلقت است. ابلیس عبارت است از ایجاد کننده تضاد در عالم و کارگذاران او شیاطین اند که می‌توانند از جن و انس باشند. ابلیس توان پیشی گرفتن بر اراده الهی را ندارد بلکه خود مخلوق و کارگذار اوست. مسئله وسوسه انسان به نزدیک شدن به «درخت» و خارج شدن او از آن بهشت اول بنابر طرح و برنامه‌ای الهی و در راستای کسب تجربه و تکامل آدم بوده است. وارد کردن آدم به این جهان به صورت اتفاقی و بدون برنامه نبوده و خداوند با خورده شدن میوه آن درخت نمادین، در مقابل عمل انجام شده قرار نگرفته است. این مسائل در کنار توضیح امور مطرح در قرآن کریم و کتب مقدس همچون بهشت و جهنم و دلیل خلقت آنها و نقشی که در مسیر تعالی «تمامی انسان‌ها» دارند به صورت مفصل از دیدگاه عرفانی مورد بحث قرار می‌گیرد و البته مهم تر از جنبه تئوری، بحث «ادراک» این امور است که در حلقه‌های رحمانیت قابل تحقق می‌باشد.

نگارنده به شخصه برای تضادها و سوالات فراوانی که امروزه درباره چنین اموری مطرح است، تنها در این اندیشه  و از این منظر، پاسخ قانع کننده‌ای یافتم. اما در اینجا نیز برخی مخالفان به یک سوء برداشت بزرگ دامن زده و مجموعه عرفان کیهانی را ستایشگر ابلیس و شیطان پرست دانسته اند. لیکن از منظر عرفان کیهانی ابلیس مانند یک ممتحن برای انسان است. ممتحنی که تمام تلاشش را برای انجام وظیفه خود انجام می‌دهد. انسان هم با فریب نخوردن و سربلند بیرون از امتحانات متعدد است که می‌تواند به کمال و ارتقای شخصیت دست پیدا کند. در کل می‌توان گفت عرفان کمال (مانند عرفان حلقه) و عرفان قدرت (مانند فراماسونری و کابالا) در نگاه اول شباهت هایی داشته دارند و برخی عقاید آنها تا جایی شبیه یکدیگر به نظر می‌رسد اما از جایی اهداف و راه آنها از هم جدا می‌شود. تشخیص تفاوت‌های ریشه‌ای اما ظریف این دو گونه عرفان ممکن است برای افراد نا آشنا مشکل نماید و البته به افراد مغرض نیز بهانه‌هایی برای مغالطه می‌دهد.

با خلقت چرخه جهان دوقطبی، رخدادهایی همچون انفجار بزرگ، ایجاد حیات در سیاره زمین و تکامل شعوری آن، مقدمات پانهادن «آدم» به این جهان، در قالب موجودی به نام «انسان»، فراهم شد (5). پس از آن نیز در طول تاریخ راه طولانی‌ای با کمک پیامبران و انسان های با بصیرت در جوامع مختلف طی شده است تا بشریت با گذر از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی در عصر حاضر به دوران میان سالی قدم بگذارد. در این دوران، عرفان حلقه در  تلاش است تا یک زیربنای فکری را معرفی نماید که تمامی انسان ها فارغ از روبناهای فکری مختلف بتوانند در آن به یگانگی رسیده و از عالم کثرت به عالم وحدت قدم گذارد. بر این اساس انسان ها از عصر درک قوانین جهان هستی (مانند قوانین فیزیکی) به عصر ادراک هوشمندی حاکم بر جهان هستی، وارد می‌شوند. هوشمندی ای که ایجاد کننده قوانین و اعداد در جهان ما است.

در اصول ابتدایی اساس نامه عرفان کیهانی می‌خوانیم: «عالم وحدت به عالمی اطلاق می‌گردد که ادارکی بوده، در آن انسان به درک تن واحده بودن جهان هستی می‌رسد. جهانی که همه اجزای آن تجلیات الهی محسوب می‌شود. در این حالت، انسان خود را با همه اجزای جهان هستی در ارتباط و یکتایی می‌بیند» و نیز می‌خوانیم «همه انسان‌ها می‌توانند در هوشمندی و شعور حاکم بر جهان هستی به توافق و اشتراک نظر رسیده، پس از آزمایش و اثبات آن، به صاحب این هوشمندی که خداوند می‌باشد برسند؛ تا این موضوع نقطه مشترک فکری بین انسان ها شده و قدرت و تحکیم پیدا نماید. بنابراین، عامل مشترک فکری بین همه انسان‌ها و یا به عبارت دیگر، زیربنای فکری همه انسان ها، شعور حاکم بر جهان هستی و یا شعور الهی است. در این تفکر و بینش، این عامل مشترک، «شبکه شعور کیهانی» نامیده می‌شود».

از نکات جالب توجه دیگر در عرفان حلقه، توسعه یک اخلاق عرفانی مبتنی بر وحدت وجود و درک تن واحده هستی است. مسئله زوال اخلاقیات یکی از مشکلات امروز جامعه ماست. شاید به جایی رسیده‌ایم که با پند و نصیحت شنیدن کاری از پیش نمی‌رود. اما اگر انسان خود به این درک و شهود عرفانی برسد که او با تمامی انسان‌های دیگر و حتی او با تمامی اجزای هستی یک تن واحده هستند، دیگر خود به خود نمی‌تواند به کسی ظلمی کند زیرا از این منظر ظلم به دیگران یا ظلم به هستی مانند این است که انسان سوزنی را با یک دست خود بگیرد و در دست دیگرش فرو کند. طبیعتا هیچ کس چنین کاری نخواهد کرد اما پیش نیاز آن «ادراک» تن واحده است. میلیارد‌ها انسان همچون میلیاردها سلول یک بدن هستند. سلول‌های پیکره‌ای که همان «آدم» است که از بهشت اول خارج شده و در حال حرکت در مسیر خود (ارض) می‌باشد. و یا به تعبیر دیگر انسان‌ها همچون گروهی از پرندگان هستند که یک تور روی همه آنها انداخته شده است. برای یک پرنده بسیار دشوار است که به تنهایی بالاتر از کل جامعه پرندگان اوج بگیرد. صعود و ارتقای ایشان منوط به پرواز دسته جمعی است. به همین صورت راه نجات بشر نیز یک راه جمعی براساس اختیار است که تنها با آگاهی و خواست اکثریت انسان‌ها قابل تحقق است.

مباحث مختلف تئوری و حلقه‌های عملی عرفان حلقه، در قالب هشت ترم ارائه شده که هر ترم شش هفته به طول می‌انجامد. همچنین دو دوره تکمیلی «تشعشع دفاعی» و «سایمنتولوژی» نیز به صورت اختیاری ارائه می‌شوند. ترم های اول تا پنجم بیشتر به خودسازی اختصاص دارند و اموری همچون همفاز شدن انسان با آهنگ جهان هستی، کنترل بر ذهن آشفته، جلوگیری از دشارژ شدن و رهایی از خوف و حزن، هنر ضد ضربه شدن آدمی و غرق نشدن در اقیانوس مواج زندگی، قربانی کردن تیک‌های شخصیتی هر فرد و… با استفاده از حلقه‌های رحمانیت پی‌گیری می‌شود. در ترم هشتم حلقه‌های عبادی همچون قنوت، رکوع و سجود ارائه می‌شود تا نمازهای ما به عبادتی زنده تبدیل شود که در آن کیفیتی رو به رشد و اتصالی حقیقی وجود دارد.

گرچه تفسیر بیان روشنگر است         لیک عشق بی زبان روشن تر است

در این میان مخالفان باز هم به موضوعات خاصی از کلیت آموزه های عرفان حلقه پرداخته‌اند. از جمله با گزینش قسمت هایی یک فایل صوتی که استاد محمد علی طاهری در آن به توضیح برخی تناقض های «ظاهری» در قرآن پرداخته است، گفته اند که عرفان حلقه مدعی وجود تناقض در قرآن است. همچنین با گزینش برخی صحنه‌های و «برون ریزی» های نادر در ارتباط با موجودات غیر ارگانیک که گه گاه دوره تشعشع دفاعی رخ می‌دهد، کلاس های عرفان کیهانی را جلسات جن گیری معرفی کرده‌اند. به طور کلی روش مشاهده شده از سوی مخالفان متاسفانه آن بوده که ابتدا مسائلی را از خود به عرفان حلقه نسبت داده یا تفسیری شخصی و خلاف نظر مطرح در مجموعه عرفان حلقه از این آموزه ها ارائه کنند، و سپس آن عرفان حلقه‌ی خود ساخته را نقد و محکوم نمایند.

در نهایت، هدف عرفانی مورد نظر در عرفان کیهانی پس از ارتقای بعد کیفی وجود انسان، درک قوانین حاکم بر جهان هستی، قرار گرفتن بر پله عشق و فعال شدن ادراک و اشراق برای تمامی آدمیان، تزکیه تشعشعات وجودی، رفع تضادهای آدمی با خود و با امور مختلف دیگر، کسب ادراکات مثبت و اساسی، عمق بخشیدن به عبادت و… عبارت است از رسیدن آدمی به مرحله حرکت مستقل عرفانی و رسیدن به مهارت لازم برای پرواز انفرادی بدون نیاز به داشتن یک مربی در کنار خود. امر خطیری که البته رسیدن به آن برای هیچ انسانی ناممکن نیست. در این باره در کتاب «انسان و معرفت» می‌خوانیم:

«در این پرواز مستقل، ارتباط با خدا نزدیک و نزدیک‌تر می شود تا در نهایت، به تجربه وحدت در یک نقطه ختم شود و البته، این نقطه نیز، خود آغازی دیگر است.

آن نقطه خاموشی در حرف نمی‌گنجد              بر طاق فراموشی بگذار کتاب اول

آسمان کمال، آسمانی بی‌انتها است و پرواز در این آسمان حد نهایی ندارد. بنابراین، رسیدن به نقطه خاموشی، تنها امکان اوج گرفتن را افزایش می‌دهد و از آن به بعد نیز وسعت و بلندای آسمان همچنان محل پرواز است»

الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ

کسانی که سخنان را می‏شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‏کنند، آنها کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

سوره زمر ، آیه18

منابعی برای مطالعه بیشتر:

کتاب ها:

انسان از منظری دیگر : معرفی فرادرمانی و مباحث پایه‌ای عرفان حلقه

Human from Another Outlook : ترجمه انگلیسی کتاب انسان از منظری دیگر

عرفان کیهانی : اساس نامه عرفان حلقه

بینش انسان : نقش بینش در زندگی انسان و بیان برخی قوانین موجود در جهان هستی

موجودات غیر ارگانیک (جلد اول) : معرفی مقدماتی موجودات غیر ارگانیک موجود در اکوسیستم

انسان و معرفت : تبیین مباحثی همچون رابطه عرفان و شریعت، حرکت عرفانی، انسان شناسی و معاد شناسی

مجلات پزشکی:

این مجلات عبارت اند از ویژه نامه‌های نشریه «دانش پزشکی» که به مقالاتی در معرفی فرادرمانی و نیز مدارک و تحقیقات علمی در آنها موجود است

ویژه‌نامه اول فرادرمانی

ویژه نامه دوم فرادرمانی

ویژه نامه سوم فرادرمانی (فارسی و انگلیسی)

ویژه نامه چهارم فرادرمانی

ویژه نامه پنجم فرادرمانی

ویژه نامه ششم فرادرمانی

ویژه نامه اول سایمنتولوژی

مجلات اندیشه:

در این مجلات برخی مقالات و گفتارهای آقای محمد علی طاهری و دیگر مربیان پژوهشگران عرفان حلقه درباره موضوعات مختلف مرتبط با دین و اندیشه دینی آورده شده است. برای مطالعه دیگر مقالات آقای طاهری به سایت شخصی ایشان و سایت سابق مجموعه (پیش از فیلتر) مراجعه فرمایید.

چند مقاله : ویژه نامه فصل نامه فرهنگ آموزش

عرفان از منظری دیگر : ویژه نامه ماهنامه راه کمال

بینش انسان : ویژه نامه ماهنامه راه کمال (مشتمل بر مباحث مطرح شده در کتاب بینش انسان)

از نظاره تا نظر (1) : ضمیمه ماهنامه گزارش

از نظاره تا نظر (2) : ضمیمه ماهنامه گزارش

جزوات ترمی:

فایل های pdf براساس CD دوره‌های تدریس شده توسط استاد محمد علی طاهری پیاده سازی و تهیه است. فایل های تصویری را نیز عمدتا می‌توان با کمی جست و جو در یوتیوب پیدا کرد.

دوره 1

دوره 2

دوره 3

دوره 4

دوره 5

دوره 6

دوره 7

دوره 8

دوره تششع دفاعی

دوره سایمنتولوژی: جزوات گروه  A و  B

همچنین دوره‌هایی همچون دوره فرادرمانی (از منظر علمی و نه عرفانی) تحت نظر دفتر آموزش‌های آزاد دانشگاه تهران و دوره سایمنتولوژی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگذار شده است که می‌توان فایل های تصویری مربوطه را در سایت یوتیوب مشاهده نمود.

چند فایل صوتی و تصویری:

معرفی عرفان کیهانی : جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ استاد طاهری درباره عرفان کیهانی، فایل تصویری این جلسه را می‌توان در 17 قسمت در سایت یوتیوب مشاهده کرد. خالی از لطف نیست اگر پس از مشاهده یا شنیدن کل سخنان، این فایل میکس شده را نیز ببینید.

دوره تکمیلی فرادرمانی تدریس شده توسط استاد طاهری در دانشگاه تهران

از سه شنبه تا سه شنبه : مصاحبه با رادیو تهران درباره حکیم عمر خیام و رمز گشایی از اشعار عرفانی

مصاحبه ای از استاد محمد علی طاهری در معرفی فرادرمانی: با زیر نویس انگلیسی و ترجمه انگلیسی

یک مصاحبه : طرح سوالاتی از استاد محمد علی طاهری درباره جنبه‌های مختلف عرفان کیهانی

 

پی نوشت ها:

1- احتمالا فیلترینگ مکرر سایت‌های مجموعه عرفان کیهانی و مسدود سازی وبلاگ‌های شناخته شده تر افرادی از این جمع که دستی به قلم دارند، موجب شده است این مطالب در رقابت با سایت‌های پر ترافیکی همچون تابناک، رجانیوز و… که شامل موضوعات متنوعی هستند در جستجوی گوگلی در رده‌های پایین تر جستجو قرار گیرند. مسدود سازی و فلترینگ از مواردی است که امر اطلاع رسانی صحیح در این مورد را با مشکلاتی مواجه کرده و بازار شایعات مخالفان را داغ تر می‌نماید.

2- نام عرفان حلقه در زبان انگلیسی به ring ترجمه نشده بلکه این اندیشه با عنوان Interuniversal معرفی و نام گذاری می‌شود. انسان سابقه اندیشه‌های فرد گرایانه، ملی گرایانه و فراملیتی یا انترناسیونالیتی را دارد. عرفان حلقه به عنوان اندیشه‌ای «کل نگر» پا را فراتر نهاده و آدمی را به تفکر اینتریونیورسال دعوت می‌کند تا از این دنیای مادی که در آن ابعاد مکان و زمان (به همراه تضاد و دو قطبی بودن) در جریان است فراتر رفته و به گسترده‌گی در سطح کل هستی دست یابد. این که رسیدن به گستردگی به چه معنی است خود بحث جداگانه‌ای می‌خواهد اما یک نتیجه این است که در عرفان حلقه هیچگونه تمرکز، مدیتیشن، مانترا و امثال آن وجود ندارد. شاید نام «کیهانی» نام گویایی برای اندیشه اینتریونیورسال نباشد و به عنوان مثال کلماتی چون فراکیهانی یا فراکیهان‌ها مناسب تر باشند. این زمینه باید بزرگان تصمیم بگیرند. نام اصلی این اندیشه نیز عرفان حلقه بود و کلمه کیهانی توسط دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی پیشنهاد شد که خود ایشان با افزایش فشارهای امنیتی بر مجموعه عرفان حلقه و رسیدن آن به مراحل خطرناک، ناگهان از این جمع کناره گرفت و در یک چرخش فکری 180 درجه‌ای از مبلغ به منتقد عرفان حلقه تبدیل شد و حتی ادعا نمود که از ابتدا نیز عقیده‌ای به این اندیشه نداشته و تنها برای ارشاد به این مجموعه پیوسته بوده است.

3- مسئول این کمیته، دکتر ویدا پیرزاده، به همراه برخی دیگر از فعالان عرفان حلقه، از جمله حجت الاسلام حجت نجفی مسئول کمیته قرآن پژوهی، مدتی را در زندان اوین گذرانده و پس از آزادی، اعترافاتی از ایشان در باره مشکلات و مضرات عرفان حلقه از بخش خبری 20:30 پخش شد. فرادرمان گران و شاگردان و مربیان عرفان حلقه همواره از این گونه برخوردهای شدید متعجب بوده و بیان می‌کنند که چه لزومی دارد با ایشان مانند یک دشمن رفتار شود در حالی که هیچ انگیزه سیاسی نداشته و وقت و عمر خود را صرف ارتقای عرفان و عرضه یک کالای علمی و فرهنگی درخور به جهان کرده اند.

4- پس از بازداشت سوم آقای محمد علی طاهری جوایز دیگری نیز کسب شده که به این لیست اضافه نشده اند. ایشان در زمان نوشتن این مطلب حدود چهار ماه است که بدون تعیین تکلیف در بازداشتگاه اوین نگهداری می‌شوند و مدتی از آن را در سلول انفرادی به سر برده‌اند. وکیل ایشان پس از مدتی طولانی، یک بار موفق به ملاقات با ایشان شد.

5- توجه شود که هریک مواردی همچون چرخه جهان دو قطبی (چرخه انا لاالله و انا الیه راجعون)، تکامل شعوری و بسیاری موارد دیگر نام برده شده در این نوشتار، خود نیاز به توضیحات مفصل و جداگانه‌ای دارد و در اینجا تنها تلاش شده است تا تصویری کلی و صحیح از عرفان حلقه ارائه شود.

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 23 شهریور 1390 ، 07:34
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 
JoomlArt.ir JoomlArt.ir JoomlArt.ir

اشتراک مطلب

نظرسنجی

درخصوص رویکردهای مجموعه «عرفان کیهانی» در قبال مسایل بوجود آمده چه پیشنهادی دارید؟